Kur’an-ı Kerîm ve tasavvuf konusunda çalışmaları olan Mutasavvıf Cemalnur Sargut, Danimarka Rödovre’da kadınların yoğun ilgi gösterdiği bir konferans verdi.

Görüntü: (Tam ekran)
Uzun yıllar kimya öğretmenliği yapan ancak karşılaştırmalı Mesnevi ve Kur’an-ı Kerim çalışmaları da olan mutasavvıf Cemalnur Sargut hanımefendi, konferans için geldiği Danimarka’da tasavvuf ve İslam ahlakı üzerine konuştu.
Rödovre’daki bir salonda yapılan ücretsiz konferansta Hazreti Mevlana ve Mesnevi’den alıntılar yaparak güncel meseleler, değişmeyen insan davranışlarına örnek ve izahlar getiren Sargut, “Hazreti Mevlana (çamaşır kuruyken ıslatıyorsun diyor Mesnevi’de sonra kurutuyorsun madem kurutacaktın niye ıslatıyorsun. Çünkü başka türlü temizlenmez, sen de hep alkışlanırsan nasıl temizlenirsin yapan da yaptıran da Allah’tır dediğin zaman kul ile uğraşmaktan kurtulursun.” dedi.
“Farklılıkları sevmeliyiz”
Türklerin “güzel” anlamında ellerini yukarı doğru çevirerek parmaklarını birleştirerek yaptıkları harekete dikkat çeken Cemalnur Sargut, “bu hareketle güzel olmuş işareti yaparız. Bakın! beş parmak da farklı ancak birbirlerini kabul ettiği zaman güzel oluyor. Hepsini bir araya getirip birleştirince güzel işareti oluyor. Farklılıkları sevmeliyiz” mesajı verdi.
Mesnevi’de aktarılan, hastayı ziyaret eden sağır adam hikayesini de aktaran Sargut, sağır adamın duymadan uydurduğu cevaplarla canı daha da sıkılan hastaya öğüt veren Mevlana’nın “niye kızıyorsun ki adam sağır, duymuyor. Sağır olana sinirlenilirmi ki, kalbi sağır olana da sinirlenme öfkelenme, onun kalbi mühürlenmiş hissetmiyor duymuyor” öğüdünü hatırlattı.
“Yaşama özürlüyüz”
Çoğunluğu kadınlardan oluşan dolu salona hitap eden Cemalnur Sargut, konferans sonrasında haberler.dk’nın soruları üzerine şunları söyledi:
“En büyük problemimiz yaşama özürlü oluşumuz. Bilgimiz çok fazla ama yaşamıyoruz. İslam, Allah’ın manasına teslim olmak, Allah’ın selamını idrak etmek demektir. Eğer aileler İslam’ı layıkıyla yaşayabilirlerse, yalan söylemez, ahlaki muameliyeye sahip olup kimse hakkında konuşmaz, hoşgörülü olup birbirleriyle güzel geçinmeyi öğrenirlerse çocuklar ellerinde olmadan o kültürü algılayacak ve ona göre yaşamayı tercih edeceklerdir. Onun için öğüt vermekten çok yaşam biçimi haline getirmek lazım. Hıristiyanları da çeken doğru yaşayan Müslümanlardır yoksa anlatılanlara kalsa yanlışlıklarla dolu İslam ülkelerinde yaşıyoruz.”
Sargut konferansa gelen izleyicilerden çok memnun kaldığını ve herkesin yüzündeki aşk ve sevgi ifadesini gördüğünü belirterek “herkesin Allah aşkına ihtiyacı var, hoşgörüye, farklılıkları hoşgörmeye ihtiyacı var.
En büyük eksikliğimiz farklılıkları hoşgörmüyoruz, halbuki herkesin Allah’ı aynı. Bütün yaradılmışı sevmekle yükümlüyüz. Allah bu hali hepimize nasip etsin o zaman doğru insan oluruz inşallah” diye konuştu.
Anlatıklarımla hakiki İslam’ı anlatmaya çalıştığını ve Türklere hizmet etme zevkini yaşadığını belirten Sargut, özlemleri olan buradaki Türklerin aslında cihad ettiğini belirterek “hem hasreti yaşıyorlar hem de batıya örnek olma cihadı yaşıyorlar. İnşallah bu sohbetimle biraz faydalı olmuşumdur.” ifadelerini kullandı.
Cemalnur Sargut kimdir?
İbadeti aşka yolculuk olarak gören tasavvufun güncel problemlere getirdiği çözümleri uluslararası sempozyumlar düzenleyerek anlatan Cemalnur Sargut’un, tasavvuf araştırmalarının yanı sıra Mevlana, Abdülkadir Geylani, İbn-i Arabi, Şems ve Sultan Veled gibi büyük mutasavvıfların yorumlarıyla Kur’an-ı Kerim surelerini açıklayan eserleri bulunuyor.
Sargut, Mesnevi ve tasavvuf konusunda halka açık dersler verip ve sohbetlerde bulunuyor.