Eski başbakanlardan Profesör Necmettin Erbakan, vefatının altıncı yılında Danimarka’daki bir anma programıyla yad edildi.
Görüntü: (Ya da Vimeo üzerinden izle)
Saadet Danimarka Bölge Temsilciliği tarafından Kopenhag’daki Hamad bin Khalifa Civilisation Center’da yapılan anma programı, Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.
İlahilerin de okunduğu programda bir konuşma yapan Saadet Partisi Danimarka Bölge Başkanı Muttalip Çakmak, her yıl merhum Erbakan’ı insanlara anlatmaya çalışacaklarını belirterek “Hocamızı anlatmak hem Türkiyemizin hem dünya Müslümanlarının yararına. Biz İslam ülkelerinde nereye gitsek ‘O bizim de hocamızdı’ diyorlar.” dedi.
Saadet Danimarka temsilciliğinin geçen yıl kurulduğunu ve Almanya ağırlıklı olmak üzere Hollanda, Belçika, Fransa, Avusturya ve Danimarka’daki 29 bölgede teşkilatlandıklarını anlatan Çakmak, terör örgütlerine dayananlar hariç önyargısız bir şekilde tüm dini ve milli kuruluşları kardeş olarak gördüklerini açıkladı.
Çizgileri ve 28 Şubat süreciyle ilgili olarak da konuşan Muttalip Çakmak, şunları söyledi:
“Kur’an ve sünnet çizgisinde yolumuza devam ediyoruz. Kimseyi kaşı gözü, boyu posu için değil Allah için severiz ve kişi sevdiğiyle beraberdir düsturuna inanan insanlarız. Erbakan hocamızı da yeniden milleti ayağa kaldırdığı için, cihad ibadetin zirvesidir dediği için seviyoruz ve hayırla yad ediyoruz.
Maalesef Milli Görüş’ün partilerini kapattılar bunun üzerine beton dökmek lazım dediler ama Türkiye’de ilçe ve beldelere kadar, Avrupa’da da 29 bölgede teşkilatlanmış durumdayız.
Hocamızın ahrete intikalinin 6. yılındayız. Erbakan hocamızın başbakanlığı döneminde atılan büyük adımların önünün kesilmesi için 28 Şubat postmodern darbesi oldu. Bu darbe, dış mihrakların tahrikiyle içerideki unsurları harekete geçirerek ordunun yaptığı ve post modern olarak nitelendirilen bir müdahaledir.
O dönemde çok suçlamalar oldu hatta milleti soymak için Almanya ve buradaki işçi kardeşlerimizin paralarını soymak için sahtekarlık yapanların yaptıkları da hocamıza mal edildi.
O dönem 28 Şubat bin yıl sürecek dediler ama kısa zamanda hepsi mahcup oldular. Başta Vural Savaş olmak üzere adeta kimsenin yüzüne bakamaz durumdalar. Hocamızın ufkunun ne kadar geniş olduğunu, attığı adımların ne kadar sağlam olduğunu islam ülkelerinin üzerinde oynayanların oyunlarına emellerine alet olmadığını bugün daha iyi anlıyoruz.
Rahmetli Necmettin Erbakan ilim adamıydı, siyaset adamıydı ama en önemlisi de kamil bir mümindi. Buna hepimiz şahidiz. Şubat ayında en az 300 yerde hocamızı anma etkinlikleri oldu. Hayırla yad ediyoruz.”
Türkiye’deki kutuplaşma
Çakmak, Türkiye’deki iç çekişme, kutuplaştırma ve kamplaştırmaya dikkat çekerek oynanan oyunların boşa çıkarılması gerektiğini söyledi.
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Türkiye’deki Erbakan’ı anma törenine katılımı ve bu konuda kendilerine sosyal medyada yapılan ithamları anlatan Muttalip Çakmak şöyle konuştu:
“Dün hocamızı beğenmeyenler bugün haklıymış diyorsa biz de bundan memnuniyet duyarız. Bu üzülecek bir hadise değil. Hocamız Ankara’da 27 Şubat’ta anıldı. Devlet erkanına davetiye gönderilmiş, sağolsunlar cumhurbaşkanı ve başbakan telgraf gönderdi. BBP ve CHP Genel Başkanları oradaydı.
Adam telefon açmış gelmek istiyoruz demiş, yani hayır gelme mi diyeceğiz?
Bunu bazı kardeşlerimiz sosyal medyada işte ‘bak kimlerle berabersiniz’ diyerek eleştiriyor. Ne alaka ya! Ana muhalefet partisini seversiniz sevmezsiniz, biz de sevmiyoruz ama yüzde 25 oy ile 10 milyon insanın oyunu almış ülkemizin ana muhalefet partisi.
15 Temmuz’dan sonra Yenikapı Ruhu vardı. O zaman Kılıçdaroğlu’nu bizzat telefonla çağırdılar, biz ise sadece davetiye gönderdik adam da kabul etmiş. Bunları günlük yaşıyoruz. Bu ayrıştırma nereye götürecek bizi yani. Onun için görüşü ne olursa olsun kucaklaşmak zorundayız.
Elhamdülilah biz Müslümanız. Bir insan Kur’ana inanıyorsa İslam’ın 5 şartına inanıyorsa bu bizim kardeşimiz. Yanlış yolda olabilir bu rejimin ve yanlış eğitimin sonucu, kimse durup dururken komünist olmamış yani.
Soruyorlar CNN’e niye çıkıyorsunuz, ne işiniz var? diyorlar. Allah Allah ya! Bizden ayrılan kardeşlerimiz 17 yıldır bu televizyonlarda değiller mi? Biz Saadet partisi olarak davet edilmişiz, bir kez gidip davamı anlatırım ne var bunda? Bir fırsat çıkmış her yere çıkıp hakkı anlatırım. 50 senedir siyaset yapıyoruz bugüne kadar hangi terör örgütüne yandaşlık yapmışız. Bu yaftaları kabul etmiyoruz aynen iade ediyoruz.”
Türkiye’de Saadet’in toplantıları iptal ediliyor, niçin?
Saadet Partisi Danimarka Bölge Başkanı Muttalip Çakmak, üniversiteler fikirlerin anlatıldığı yerler olduğunu fakat Türkiye’de arkadaşlarının üniversitelerde planlayıp tüm hazırlıklarını tamamladığı toplantıların valilerce iptal edilmekte olduğunu, belediyelerin hiçbir sebep göstermeden toplantıları iptal ettiği bilgisini vererek “Bu bize niye yapılıyor” diye sordu.
Milli Görüş olarak iktidara yaptıkları uyarıları ve Suriye siyasetine dikkat çeken Çakmak sözlerini şöyle sürdürdü:
“14 yıldır yaptıkları iyi şeyleri kabul ediyoruz da Milli Görüş olarak bir büyüğümüz abimiz hükümete yanlışları da söyleyecek. Devasa yanlışlar var. Suriye olayı mesela, milyonlar katledildi, 4 milyona yakın insan da ülkemizde mülteci.
Ne dedi Numan Kurtulmuş, Suriye baştan sona yanlış dedi. Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı söyledi bunu. Şimdi bu hain mi oldu, terör örgütlerinin yanında mı oldu? bir gerçeği söyledi Allah razı olsun. Şimdi genel başkanımız bir Saadet partisi sorumlusu bu tür şeyleri söylüyorsa ne olur.
Mustafa Kamalak genel başkan iken yanında Temel Karamollaoğlu da vardı 6-7 kişi Suriye’ye gidip Esad’a ‘Siyonistlerin oyununa gelme, yapma etme’ dediler, Gidip senin yanındayız demediler. Hükümet de bunu yaptı defalarca gittiler. Biz gittik diye bunlar Esadçı dediler. Niye onlar Esadçı olmuyor da biz o zaman gittik diye bizi Esadçı diye yaftaladılar?”
Her yıl Erbakan hocayı anlatacağız
Muttalip Çakmak, merhum Erbakan hocayı ve duruşunu anlatmanın hem Türkiye hem dünya Müslümanlarının yararına olduğunu ve her yıl dilleri döndüğünce kendisini yad edeceklerini söyledi.
Çakmak, referandum ile ilgili olarak da “Genel başkanımız bu konuda açıklama yapmıştı, halkımıza dilimiz döndüğünce gerçekleri anlatacağız ama halkımız neyi isterse onu yapacak referandumda da öyle. Kimseyle polemiğe girmiyoruz” ifadelerini kullandı.
Anma programına Avrupa Milli Görüş Teşkilatı Kurucu Üyesi ve Saadet Avrupa Başdanışmanı olan Hasan Damar, Saadet Partisi eski Genel İdare Kurulu Üyesi İdris Yıldız ve Kopenhag Din Hizmetleri Müşaviri Bülent Baloğlu da katıldı.