Odense Selimiye Camii Din Görevlisi Üzeyir Acar ile bağlama ustası Halil Ayhan Belek, Slagelse Yeni Camii konferans salonunda ‘Gurbetten Sıla’ya adlı programda sahne aldı.

Cuma gecesi gerçekleşen programın açılış konuşmasını Slagelse Yeni Camii Dernek Başkanı Bilal Bıyık yaptı.

(Devamı aşağıda)

Bıyık düzenledikleri programla amaçlarının Slagelse’ye ilk göç eden Türkleri anmak olduğunu belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Biz burada bugün geçmişimizi hatırlamak ve buraya ilk gelen insanları yad etmek için bir program düzenledik. Buraya onların verdikleri emekler çabalar, onların çektikleri sıkıntılar, onların bugünkü, şuandaki imkanları sağlamalarındaki attıkları temeller ve onlardan öğrendiklerimizle, geleceğimize yön vermek için, buna benzer programlarda daha sık bir araya gelmek istiyoruz. Buna benzer programlar yapmak istiyoruz. Geçmişimizden ders alarak geleceğimize yön vermek istiyoruz.”

Gecede sahneye çıkan Din Görevlisi Üzeyir Acar ise yaptığı konuşmada, amaçlarının bir eğlence programı düzenlemek olmadığını belirterek, geçmişi unutmamak adına bir program yaptıklarını söyledi.

(Devamı aşağıda) (1985 yılındaki açılıştan görüntüler)

Gurbetçilerin dillerinden düşmeyen, ‘Telli turnam’, ‘Kara tren’, ‘Gurbeti ben mi yarattım?’, ‘Annem şiiri’ ve ‘Ağlama yar’ adlı parçaları da seslendiren Odense Selimiye Camii Din Görevlisi Üzeyir Acar, kendine has yorumuyla Slagelseli Türkleri kendisine hayran bıraktı.

Duygu yüklü türkülerin söylendiği ve şiirlerin okunduğu programa katılan Slagelseli Türkler, hazırlanan slaytlarla geçmişe hüzünlü bir yolculuk yaparken, duygularına hâkim olmakta zorlandı.

Bir imamın duygulu da olsa türkü söyleyerek cemaatin karşısında sahne alması bazı kesimler tarafından garipsense de Danimarka’daki birçok cami derneği, düzenleyecekleri etkinliklerde Üzeyir Hoca’yı sahneye çıkarabilmek için şimdiden sıraya girdi.

Slagelse Yeni Camii Derneği Kadın Kolları Yönetimi ve kadın üyelerin günler öncesinden hazırlık yaparak hazırladığı ev yapımı tatlı, pasta ve börek çeşitleri etkinlikte vatandaşların beğenisine sunuldu.

Geceden elde edilen gelir, cami derneği yararına kullanılacak.

‘Gurbetten Sıla’ya adlı programdan fotoğraflar: