Danimarka’daki Türk ve Kürt kökenli pizzacılar Dansk Take Away Forening f.m.b.a. adını verdikleri derneğin çatısı altında birleşerek online yemek sipariş sitesi kurmak istiyor.

Danimarka’daki Türk ve Kürt kökenli pizzacılar Dansk Take Away Forening f.m.b.a. adını verdikleri derneğin çatısı altında birleşerek online yemek sipariş sitesi kurmak istiyor.

HABER GÖRÜNTÜSÜ: (Ya da Vimeo üzerinden izle)

Danimarka’da genellikle pizza lokantası işleterek geçimini sağlayan Türk ve Kürt kökenli gurbetçiler, yıllardır özlemini duydukları derneği kurmak için emin adımlarla ilerliyor.

Çarşamba gecesi Ishøj’daki Nisa Düğün Salonu’nda ikinci defa gerçekleştirilen buluşmada, ilk toplantıda seçilen bölge temsilcileri pizzacıları temsil etti. Bölge temsilcileri toplantıda hazır bulunan avukat ve mali müşavirin dernekle ilgili verdiği bilgileri dinlerken, yazılım şirketlerinin online yemek sipariş sistemlerinin tanıtımlarını izledi.

Toplantıda ilk olarak sözü alan Dahl Hukuk Bürosu’ndan avukat Asser Rung-Hansen derneğin taslak tüzüğünü okudu. Derneğin tüzük önerisini bölge temsilcilerine tek tek sırayla okuyan Rung-Hansen, isim önerisinin Dansk Take Away Forening f.m.b.a olduğunu ve derneğin amacının ortak bir online yemek sipariş portalı kurmak olduğunu bildirdi.

Derneğin ekonomisine de değinen Avukat Rung-Hansen, derneğin f.m.b.a türünden olduğu için, sorumluluğunun kısıtlı olduğunu, üyelerin derneğe herhangi bir şekilde kefil olmadığını vurguladı. Rung-Hansen, derneğin zarar etmesi halinde bile, derneğe üye olan pizzacıların, dernek için herhangi bir şekilde ekonomik olarak kefil olmadıklarının altını çizdi.

Derneğe üyelik ücreti olarak bir defaya mahsus 5 bin kron + KDV ve aylık bin kron + KDV aidat ödenme önerisini sunan Avukat Asser Rung-Hansen, dernekte herkesin hakkının aynı olduğunu önemle vurguladı. Avukatın ardından söz alan mali müşavir, derneğin ekonomisinin denetim altında olacağının altını çizdi.

Konuşmaların ardından sırasıyla IT Works, E-Takeaway, LyngeOlsen, Doeny, IT Instituttet ve QBuy firmaları, sistemlerinin tanıtımı yaparak, bölge temsilcilerinin beğenesine sundu.

Firmaların tanıtımının ardından geceyi değerlendiren bölge temsilcileri, yakın bir zamanda derneğin kurulması için genel kurul yapılmasını kararlaştırdı.

Derneğin kurulmasının ardından, üyeler arasında yapılacak değerlendirmeler sonucunda, online yemek sipariş platformu için hangi firmayla çalışılacağı belirlenecek.