23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM'nin açılışının 96. yıl dönümü kutlamaları güvenlik gerekçeleriyle Türkiye’de iptal edilmesine rağmen Danimarka’da coşkuyla kutlanıyor.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM’nin açılışının 96. yıl dönümü kutlamaları güvenlik gerekçeleriyle Türkiye’de iptal edilmesine rağmen Danimarka’da coşkuyla kutlanıyor.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM’nin açılışının 96. yıl dönümü kutlamaları güvenlik gerekçeleriyle Türkiye’de iptal edilmesine rağmen Danimarka’da coşkuyla kutlanıyor.

Haber görüntüsü: (Ya da Vimeo üzerinden izle)

 

Başkent Kopenhag’ın 80 KM güneybatısında yer alan Ringsted şehrinde Ringsted Türk Okul Aile Birliği ve anadili öğretmeni Faruk Çeliker’in çabalarıyla organize edilen 23 Nisan etkinliğine, T.C. Kopenhag Büyükelçisi Mehmet Dönmez’in yanı sıra, Büyükelçilik çalışanları da katıldı.

23 Nisan şenliğinde Büyükelçi Mehmet Dönmez, Ringsted Belediye Meclis Üyesi Zeki Sadık Topçu ve Ringsted Türk Okul Aile Birliği Başkanı Nihal Muhçu günün önlem ve anlamına ilişkin birer konuşma yaptı.

İlişkili haberler: Ringsted’de 23 Nisan sevinç ve coşkuyla kutlandı

Konuşmaların ardından sahneyi alan günün kahramanları ve bayramın hediye edildiği çocuklar sergiledikleri şiirler, skeçler ve halk danslarıyla salonu dolduran Ringstedli Türklere neşeli anlar yaşatırken, performanslarıyla da profesyonelleri aratmadı.

Resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere T.C. Kopenhag Büyükelçiliği ve Ringsted Türk Okul Aile Birliği tarafından hediyeler verildi. Öğrencilere hediyeleri Büyükelçi Mehmet Dönmez tarafından takdim edildi.

Şenliğin sonunda sırasıyla Ringsted Alevi Kültür Merkezi, Ringsted Türk Okul Aile Birliği ve Ringsted Türk Kültür Merkezi anadil öğretmeni Faruk Çeliker’e çiçek verirken, bir grup Ringstedli de anadili öğretmeni Faruk Çeliker’i plaket ile onurlandırdı.

23 Nisan etkinliği için gösterdiği çabalardan dolayı folklor öğretmeni Hanife Muhçu da çiçekle onurlandırılanlar arasındaydı.

Etkinliğin ardından Haberler’e açıklamalarda bulunan Ringsted Türk Okul Aile Birliği Başkanı Nihal Muhçu, ”Bu çatı bir aile çatısı, bizim burada amacımız bütün Türkleri bir araya getirebilmek. Din, dil ve ırk ayırmadan hepimizi bir çatı altında toplamak ve çocuklarımıza bu kültürü yaşatmak amacıyla biz buradayız. Her sene yapmaya çalışıyoruz elimizden geldiği kadar, güzel bir program olduğunu tahmin ediyorum, umarım güzel olmuştur” dedi.

25 yıldır Ringsted’de anadil öğretmeni olarak görev yapan Faruk Çeliker de Haberler’e yaptığı açıklamada, ”25 yıldır Ringsted’de görev yapıyorum, Türkiye’de de görevler yaptım, çocukların enerjisi bana yansıyor, şehrimdeki okul aile birliğinin enerjisi bize yansıyor, biz Ringstedliler olarak her zaman güzellikleri paylaşarak çoğaltıyoruz. Onun için de buradan onlara teşekkür ediyorum, iyi ki varlar, iyi ki bu güzellikleri birlikte yaşatıyoruz. Sağ olsunlar, inşallah ömrümüz yettiği kadar bu güzellikleri, Ringsted’de yaşayan Türk toplumuna ve Danimarka’da yaşayan diğer Türklerle birlikte paylaşacağız” diye konuştu.

23 Nisan kutlamalarının önemine de bir İran atasözüyle değinen Çeliker, ”Türkçe bilirseniz işiniz rast gider” atasözüne atıfta bulunarak şöyle konuştu:

”Biz çocuklara Türkçe öğretiyoruz, bunun bir finali olması lazım, gösteri ayağı olması lazım, çocukların hafızalarında bunun geniş şekilde kazılıp, yıllar sonra 50 yıl 60 yıl sonra olsa bile hatırlamaları için, bu güzellikleri çocuklarla yaşatıyoruz.”