Roskilde Kültür Derneği tarafından düzenlenen Multi Kültürel Bayram Eğlencesi, Danimarkalılar ve Roskilde’deki etnik kökenlileri biraya getirdi.

Görüntü:
Şehrin merkezinde bulunan Stændertorvet meydanına kurulan sahnede, 17 Eylül’de gerçekleştirilen etkinlikte, Türk, Balkan, Afrika ve Danimarka müzikleri meydana toplanan Roskilde halkının beğenisine sunuldu.
Etkinlik için beraberinde getirdiği onlarca davulu da meydanda sergileyen Afrikalı davulcuların gösterisine, halk da davullarla eşlik etti.
Piyanist Umut’un Türkçe oyun havalarıyla katkıda bulunduğu etkinlikte, Mike Davies’in oluşturduğu ”Osmanlı Orkestrası” adlı Danimarkalı grup, etkinlikte Türk ve Osmanlı müziğinden seçkin eserleri toplanan kalabalığın beğenisine sundu.
Etkinlikte ilgili Haberler’e konuşan Roskilde Belediye Başkanı Joy Mogensen, etkinliği geleneksel hale getirmek istediklerini söyledi.
Elinden Türk kahvesini de düşürmeyen Mogensen, Türk kahvesini çok sevdiğini ama pişirmesini bilmediğini, meydanda satıldığını görünce fırsatı kaçırmadığını belirtti.
Etkinliğin gerçekleştirilmesinde büyük katkı sağlayan Roskilde Ayasofya Kültür Derneği yöneticileri ise, Roskilde’de yaşayan Türklerin etkinliğe gereken ilgiyi göstermemesinden yakındı.
Yönetici Hakan Korkmaz Haberler’e yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:
”Bayram eğlencesi adı altında Danimarkalıların da bizlerle birlikte bir arada eğlenebileceğini, bizlerle birlikte birlikte bir takım faaliyetlerde bulunabileceğini göstermekti aslında temeldeki amacımız.”
Hakan Korkmaz şöyle devam etti:
”Böyle bir projenin yapım aşamasında, bu kadar önemli izinlerin alındığı bir süreçte, bence istediğimiz oranda beklentiyi maalesef sağlayamıyoruz. Sebebini bir türlü anlamakta güçlük çekiyoruz ama bence toplum olarak yapılan bu tür hizmetlere, toplumun daha duyarlı, daha bilinçli, daha yapılan işin önemini ve anlamını bilir bir şekilde davranmasında fayda var ama maalesef, toplumumuzda bu özveriyi göremiyoruz.
Buradaki sitemimiz, insanlara değil, yapılan işlere önem vermemesinden dolayı. Bütün sitemimiz bu. Burada daha fazla insan olabilirdi.”