Danimarka’nın tarihi kentleri arasında yer alan Viking diyarı Roskilde’de yapılacak olan Ayasofya Camii ve Külliyesi’nin temeli atıldı.
Roskilde Katedralı Başbiskoposu Peter Fischer Møller de caminin temeline harç dökmüştü

Danimarka’nın tarihi kentleri arasında yer alan Viking diyarı Roskilde’de yapılacak olan Ayasofya Camii ve Külliyesi’nin temeli atıldı.

Danimarka’nın tarihi kentleri arasında yer alan Roskilde’de yapılacak olan Ayasofya Camii ve Külliyesi’nin temeli atıldı.

Haber görüntüsü: (Ya da Vimeo üzerinden izle)

 

Danimarka’nın tarihi kentleri arasında yer alan Viking diyarı Roskilde’de yapılacak olan Ayasofya Camii ve Külliyesi’nin temeli atıldı.

Roskilde’deki Türk halkının yıllardır sabırla beklediği yeni cami projesinin temeli, geniş bir katılımla atıldı.

Temel atma törenine T.C. Kopenhag Büyükelçisi Mehmet Dönmez ve eşi Fatma Güldan Dönmez, Roskilde Belediye Başkanı Joy Mogensen,  Roskilde Katedralı Başbiskoposlu Peter Fischer Møller, Danimarka Türk Diyanet Vakfı Başkanı Hüseyin Gültekin’in yanı sıra, belediye meclisi üyeleri ve Danimarka’daki Türk toplumunun temsilcileri de katıldı.

Açılış konuşmasını Roskilde Ayasofya Cami Derneği Başkanı Tuncay Yılmaz’ın yaptığı törende, sırasıyla Başpiskopos Peter Fischer Møller, Belediye Başkanı Joy Mogensen, Danimarka Türk Diyanet Vakfı Başkanı Hüseyin Gültekin ve T.C. Kopenhag Büyükelçisi Mehmet Dönmez bu tarihi ana tanıklık etmek için Allehelgensgade 11B’ye toplanan davetlilere seslendi.

Roskilde Ayasofya Cami Derneği Başkanı Tuncay Yılmaz yaptığı konuşmada, eski cami binasının ihtiyacı karşılamakta zorlandığı için yeni bir cami inşaatı üzerinde karar kıldıklarını belirtirken, yeni cami projesinde sadece cami bölümüyle kısıtlı kalınmadığını, kadın ve gençlerin de aktif olarak kullanabilecekleri bölümler olacağını söyledi.

Tuncay Yılmaz, Ayasofya Camii olarak Roskilde Belediyesi ve Roskilde’deki kiliseler ile de iyi ilişkiler içinde olduklarının altını çizerken, caminin Roskilde’deki Türk toplumunun Roskilde ve Danimarka’ya uyumu için katkıda bulunduğunu sözlerine ekledi.

Tuncay Yılmaz’ın ardından konuşmak için kürsüye gelen Başpiskopos Peter Fischer Møller ise konuşmasına ”Tebrikler” diyerek başladı. Peter Fischer Møller, ”Projenizde bu kadar ilerlediğiniz için sizleri tebrik ederim. Roskilde’ye tebrikler, burada Allehelgensgade’de çok güzel bir camimiz olacak” dedi.

İnsanlar için dinin önemine dikkat çeken Møller, insanların dini farklı amaçlar için kullanabileceğini söyledi. Fischer Møller ”İnsanlar dini izole olmak için, düşmanlıklar kurmak için ya da insanlar arasında mesafe koymak için kullanabilirler, ama dini arkadaşlık için ve bir toplumu inşa etmek için de kullanabiliriz. Önyargıları kırmak için diyalog halinde olmalıyız” şeklinde konuşarak dinler arası hoşgörü mesajı verdi.

Başpiskoposun ardından kürsüye gelen Roskilde’nin genç belediye başkanı Joy Mogensen, caminin ekonomik olarak bağımsız bir şekilde inşa edilecek olmasından ve camide verilecek dini içeriğin, yerel halk tarafından yönetilecek olmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Bilindiği üzere, 2014 yılında Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da açılan Hamad Bin Khalifa Civilisation Center adlı caminin Katar tarafından finanse edilmesi ve camide verilecek dini içeriğin Katar devleti tarafından belirlenecek olması Danimarka kamuoyunu uzun süre meşgul etmiş ve Danimarkalı politikacılar arasında büyük memnuniyetsizlik oluşmasına sebep olmuştu.

Mogensen, caminin farklı toplumlar arasında bir köprü oluşturmak için kullanılması yönünde tavsiyede bulundu.

Mogensen konuşmasında dinin bazı kötü emeller tarafından anlaşmazlıklar yaratmak için bahane edildiğine işaret ederken, ”Dinin iyi ya da kötü olmasında fark yaratacak kişiler sizlersiniz, bizleriz” diyerek kendisini dinleyen kalabalığa eliyle işaret ederken, zor günler geçirirken insanın kişisel olarak dine büyük ihtiyaç duyabileceğini vurguladı.

Vekâletten T.C. Kopenhag Din Hizmetleri Müsteşarlığı görevini yürüten, Danimarka Türk Diyanet Vakfı Başkanı Hüseyin Gültekin, Mogensen’in ardından yaptığı konuşmasında, ”Roskilde Ayasofya Camii, hem Müslümanlar hem de cami çevresindeki Hristiyan komşularımız için huzur ve güven merkezi olacaktır. Gönüllerin buluşacağı, insanların sevgi ve saygı ile karşılanacağı, bir sosyal kültür merkezi olacak. Kendi kimliğimizle, inanç ve kültürümüzle birlikte yaşamak için güzel bir örnek olacak” dedi.

Gültekin, ”Cami kuşatan yer anlamına gelir. Biz istiyoruz ki buraya gelecek olan kişiler, kucaklayan, kuşatan herkese ulaşan bir gönle sahip olsun. Çünkü bizim gönül dünyamızda, inanan ya da inanmayan, az inanan ya da çok inanan diye bir ayrılık yoktur. Bizler herkese insan olduğu için saygı gösterir, sevmeyi saymayı Allah’ın bize birer emri olarak düşünürüz” şeklinde konuşurken konuşmasının sonunda caminin yapımında emeği geçenlere de teşekkür etmeyi ihmal etmedi.

Temel atma töreninden önce son olarak kürsüye konuşma yapmak için T.C. Kopenhag Büyükelçisi Mehmet Dönmez geldi.

İlk önce İngilizce olarak yaptığı konuşmasında Roskilde Belediyesi ile birlikte kilise yönetimine ve Başpiskoposa caminin yapımında gösterdikleri çabalar için teşekkür eden Dönmez, Türkiye Cumhuriyeti’nin Danimarka’daki en kıdemli temsilcisi olarak bu anlamlı dayanışmayı Türkiye’ye bildirdiğinin altını çizerken, Danimarka’da yaşayan Türkler ve Türkiye adına, Danimarkalı yetkililere, Roskilde Belediyesi’ne ve Roskilde Kilisesi’ne teşekkür etti.

Dönmez, ”Hepimiz aynı Allah’a inanıyoruz. Bu proje sadece Allah’ın evi olmayacak. Türk ve İslam kültürünün de öğrenilebileceği bir kültür evi olacak” diyerek sürdürdüğü konuşmasında, camide sadece ibadet bölümünün olmayacağını kültürel faaliyeter için de bölümler olacağını hatırlattı.

Kopenhag Büyükelçisi Mehmet Dönmez, Aralık ayında caminin açılacak olmasını belirtirken, Roskilde’deki Danimarkalılar ile Türk ve Müslümanlar arasındaki hâlihazırda iyi ilişkilere, Ayasofya Camii’nin hizmete girmesiyle birlikte katkı sağlayacağını kaydetti.

Türkçe yaptığı konuşmasında ise İslamiyet’e yönelik günümüzde oluşan olumsuz yaklaşımlara değinen Mehmet Dönmez, ”Günümüzde dünyada, özellikle ülkemizin bulunduğu bölgede, maalesef İslamiyet’e karşı olumsuz kanaatler oluşmaktadır, burada açılacak olan bu cami bu kanaatlerin olumlu yönde değişmesine büyük katkı sağlayacaktır” diye konuştu.

Dernek yöneticilerine de teşekkür etmeyi unutmayan Büyükelçi Mehmet Dönmez ”Ben caminin gerçekleşmesi sürecinde gayretleri nedeniyle bütün dernek yöneticilerine, cömert bağışları nedeniyle vatandaşlarımıza, halkımıza, din görevlisi kardeşlerime, hepsine teşekkürlerimi, takdir duygularımı, ifade ediyor, hepinizi saygı ve sevgi ile selamlıyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Konuşmaların tamamlanmasının ardından temel atma törenine geçildi.

Caminin temeline ilk harcı T.C. Kopenhag Büyükelçisi Mehmet Dönmez ve Roskilde Belediye Başkanı Joy Mogensen birlikte tuttukları kürekle bıraktı.

Daha sonra Danimarka Türk Diyanet Vakfı Başkanı Hüseyin Gültekin ve Roskilde Başpiskoposu Peter Fischer Møller, birlikte tuttukları kürekle temele harç bırakırken, son olarak da Roskilde Ayasofya Camii Dernek Başkanı Tuncay Yılmaz ve Roskilde Belediye Başkanı Joy Mogensen birlikte tuttukları kürekle temele harç bıraktı.

Harcın bırakılmasının ardından dualar edilirken, vatandaşlara ikramlarda bulunuldu. Protokol davetlilerine ise ikramlar, tarihi mimarisiyle göze çarpan Roskilde’nin eski belediye binasında sunuldu.

Burada Haberler’e açıklamalarda bulunan Roskilde Belediye Başkanı Joy Mogensen ”Roskilde’de kubbeli ve minareli bir camimiz olacağından dolayı çok mutluyum. Roskilde’deki Müslüman cemaati çok uyumlu ve Roskilde’nin bir parçası olduklarını hissediyoruz. Şimdi bunun görkemli bir mimariyle taçlanması ve İslam’ın ne olduğunu herkesin gelip görebilmesi çok iyi olacak” dedi.

Roskilde Ayasofya Camii Dernek Başkanı Tuncay Yılmaz ise Haberler’e yaptığı açıklamada, temel atma törenine katılanlara ve törende canla başla çalışan görevlilere teşekkür ederken, “Tabii ki bu bir başlangıç ve Aralık’ın 12’sinde inşaat bitecek ve teslimatını alacağız” diye konuştu.

İkramların ardından Başpiskopos Peter Fischer Møller, Büyükelçi Mehmet Dönmez ve eşi Fatma Güldan Dönmez ile birlikte bazı vatandaşlara Roskilde Katedralini gezdirdi.

Başpiskopos rehberliğinde Katedrali gezme şansı yakalayan Dönmez çifti, gezinin ardından Roskilde’den ayrıldı.