Abdürrezzak Sarıkaya, seçime katılımın daha yüksek olması için, Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) bir çağrıda bulunarak gelecek seçimlerde Danimarka’daki sandık sayısının artırılmasını istedi.

Abdürrezzak Sarıkaya, seçime katılımın daha yüksek olması için, Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) bir çağrıda bulunarak gelecek seçimlerde Danimarka’daki sandık sayısının artırılmasını istedi.

Görüntülü haber (Ya da Vimeo üzerinden izle)

 

Türkiye’de 1 Kasım’da gerçekleştirilecek 26. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için, Kopenhag’da 18 gün boyunca Sandık Kurulu Başkanı olarak görev yapan Abdürrezzak Sarıkaya, seçime katılımın daha yüksek olması için, Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) bir çağrıda bulunarak gelecek seçimlerde Danimarka’daki sandık sayısının artırılmasını istedi.

Sarıkaya, Haberler aracılığıyla YSK’ya seslenerek, gelecek seçimlerde, Sjælland adasındaki sandık sayısının artırılması gerektiğini ve Fyn adasıyla birlikte Jylland için de sandık kurulması gerektiğini belirterek, Danimarka’daki Türk seçmenin uzun süredir dillendirdiği isteğini Haberler aracılığıyla YSK’ya iletmiş oldu.

Haberler’e oy verme süreci ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan Sandık Kurulu Başkanı Abdürrezzak Sarıkaya, ”Öncelikle çok güzel bir seçim olduğunu söylemek isterim, bizim için çok sevindiriciydi, 18 gün boyunca burada insanlara hizmet etmeye çalıştık. Onların vatandaşlık hakkı olan görevlerini, yerine getirmelerine yardımcı olmaya çalıştık. Ben özellikle buraya katılan, buraya kadar zahmet veren, uzaktan gelen vatandaşlarımıza çok teşekkür ederim” dedi.

Birlikte görev yaptığı arkadaşlarına da teşekkür etmeyi ihmal etmeyen Sarıkaya ”Ayrıca seçim sürecinde, gerek parti temsilcileri, gerek parti görevlileri, gerekse sandık kurulunda görev alan tüm arkadaşlarım adına, ben herkese teşekkür ederim. ‘

Sandık görevlileri olsun, müşahit arkadaşlar olsun, parti temsilcileri olsun, içeride ve dışarıda uyum içerisinde çalıştığımıza inanıyorum. Bunun demokrasi adına, Türkiye adına çok güzel bir tablo olduğu düşüncesindeyim, bu imkânı bize sağlayan başta büyükelçimiz olmak üzere, tüm komisyon üyelerimize de buradan teşekkürü bir borç bilirim” diye konuştu.

7 Haziran seçimlerine oranla katılımın artmasının sevindirici olduğunu kaydeden Sarıkaya ”Buradan ben Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) bir talepte ya da çağrıda bulunmak istiyorum. Adalar ülkesi olan Danimarka’da seçimlere katılımın daha fazla olabilmesi için Jylland ve Fyn adalarına iki sandık, Sjaelland adasında da 3 sandık kurularak, katılımın daha da artacağına inanıyorum” şeklinde konuşarak, katılımın daha fazla olabilmesi için, YSK’nın Danimarka’ya daha fazla sandık kurması gerektiği görüşünü bildirdi.

Oy verme işleminin konsolosluk binasında olmasının avantajına da değinen Abdürrezzak Sarıkaya ”Seçim konsolosluk şubemizde oldu. Konsolosluk şubemizde olması, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası olmayanlar için bir avantajdı. Çünkü onlar aynı anda nüfus kayıt örneklerini çıkartarak, oy kullanma imkânı buldu. Fakat hem konsolosluk işlemlerinin hem vize işlemlerinin aynı binada yürüdüğünü düşünürsek, dışarda bir salonda yapılması seçimlerin, katılımı daha fazla artıracağı düşüncesindeyim” ifadelerini kullandı.