Şarkışla pazarında kurbanlık hareketliliği

Türkiye’nin en büyük canlı hayvan pazarlarından birinin bulunduğu Sivas’ın Şarkışla ilçesinde, Kurban Bayramı öncesinde hareketlilik yaşanıyor.

Toplam 200 bin metrekare alana sahip pazara Türkiye’nin hayvancılıkta söz sahibi illerinden çok sayıda besici ticaret için geliyor.
Yaklaşık 10 bin hayvanı aynı anda barındırabilecek alanların bulunduğu pazarda alıcılar ve satıcılar arasında da sıkı pazarlıklar yaşanıyor. Alışveriş için gelen tüccarların ve vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri sosyal donatıların bulunduğu pazarda, yaşanabilecek bulaşıcı hastalıklara karşı da hayvanlar için dezenfeksiyon işlemleri uygulanıyor.

Şarkışla Kırmızı Et Üreticileri Birliği Başkanı Nuri Beyazıt, Türkiye’nin en büyük canlı hayvan pazarlarından birinin bulunduğu Şarkışla ilçesinin Kurban Bayramı’na hazır olduğunu söyledi.

Ülkede bu yıl kurbanlık hayvan temini konusunda bir sıkıntı yaşanmadığını, talepleri karşılayacak kadar kurbanlık hayvan bulunması dolayısıyla fiyatlarda da ciddi bir artış olmadığına dikkati çeken Beyazıt, “Türkiye’de yeterince kurbanlık var. Her biri 700-800 kg ağırlığında beslenmiş, yetişmiş Türkiye’nin ihtiyaçlarını giderecek kurbanlık vasfını taşıyan hayvanlarımız mevcut.” dedi.

 

-REKLAM-[adrotate group="16"]