Kopenhag Borsası’nda işlem gören en büyük 25 şirketin yer aldığı C25 indeksine göre, şubat ayında en fazla primi TDC hisse senedi yaptı.

Emeklilik sandıkları ATP, PFA ve PKA ile birlikte Avustralyalı yatırım bankası Macquarie tarafından oluşturulan konsorsiyumun TDC’ye hisse başı 50,25 kron satın alma teklifi yapmasıyla birlikte şirketin değeri 40,25 milyar krona ulaştı.

Satın alma haberinin duyulmasıyla birlikte hızla değerlenen TDC hisse senedinin fiyatı, şubat ayında yüzde 25 prim yaptı.

Konsorsiyumun ilk teklifini reddeden TDC yöneticileri, teklifin yükseltilmesinin ardından hissedarlara yaptığı çağrıda, hisse senetlerini satmaları tavsiyesinde bulundu.

TDC’nin satışının gerçekleşebilmesi için hissedarların satışa genel kurulda onay vermesi gerekiyor.

ATP, PFA ve PKA’nın her birinin şirkette yüzde 16,7’şer hisse sahibi olacağı, Macquarie’nin ise şirketin yüzde 50’sine sahip olacağı açıklandı.

Geçtiğimiz ocak ayında TDC tarafından Viasat ve TV3 markalarının sahibi, televizyon, sinema ve eğlence sektörü devi MTG ile birleşmeye gidileceği açıklaması yapılmasına rağmen, teklifi veren konsorsiyumun TDC ve MTG birleşmesine karşı çıkması üzerine, birleşme suya düştü.

TDC Group

Tele Danmark olarak bilenen ve 2000 yılında Tele Danmark Communications’ın kısaltılmışı olarak TDC markasını altında hizmet vermeye başlayan Danimarka’nın ulusal telekomünikasyon şirketi TDC, mobil iletişim, sabit hat, kablo televizyon yayını ve internet hizmetleri alanlarında faaliyet gösteriyor.

Şirketin 2017 yılında yaklaşık 3 milyon mobil, 700 bin sabit hat, 1.4 milyon kablo tv ve 1.2 milyon internet abonesi olduğu kaydedildi.

TDC Group altında hizmet veren başlıca markalar arasında TDC, YouSee, Telmore ve Fullrate bulunuyor.