Sosyal Demokrat Parti Lideri Mette Frederiksen, yabancılar konusunda aşırı sağcı Danimarka Halk Partisi (DF) ile daha sıkı işbirliğine gidebilmek için, Sosyalist Liberal Parti (Radikale Venstre) ile gelecek seçimler sonrası koalisyon hükümeti kurmak istemediklerini bildirdi.

Mette Frederiksen, yaklaşan genel seçimlerde, Sosyal Demokrat Parti’nin tek başına azınlık hükümeti kurmayı hedeflediğini belirtti.

Frederiksen, gelecek seçimlerde kızıl blok diye adlandırılan, sol partilerin parlamentoda çoğunluğu sağlaması durumunda, amaçlarının ülkede refahı arttırmak, daha sıkı yabancılar politikası ve daha yeşil bir çevre politikası uygulamak olduğunu duyurdu.

Sadece tek bir partiye bağlı kalarak isteklerini gerçekleştirmeyeceklerinin altını çizen Frederiksen, seçimlere azınlık hükümeti kurma hedefiyle gireceklerini belirtti.

Radikaller: “Desteklemeyiz”

Radikallerin lideri Morten Östergaard yaptığı açıklamada, Sosyal Demokrat Parti’nin tek hedefinin başbakanlık koltuğu, kendi hedeflerinin ise politikalarının uygulanması olduğunu kaydetti.

DF’in, Frederiksen’in başbakanlığını destekleyip desteklemediğinin belirsizliğine işaret eden Östergaard, yabancılar konusunda kendi isteklerinin geri çevrilmesi durumunda, Sosyal Demokrat Parti tarafından oluşturulacak bir azınlık hükümetini desteklemeyeceklerini vurguladı.

Östergaard, DF ile Sosyal Demokrat Parti arasında fark kalmadığına da işaret etti.