Uganda’da 29 Ekim resepsiyonundaki tepki çeken görüntüler nedeniyle, Ankara’ya geri çağrılan Türkiye’nin Kampala Büyükelçisi Ayşe Sedef Yavuzalp’in, Danimarka’da da görev yaptığı ortaya çıktı.

Türkiye’nin Kampala Büyükelçisi Ayşe Sedef Yavuzalp’in Dışişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan özgeçmişine göre, Yavuzalp, 2006-2010 yılları arasında Türkiye’nin Kopenhag Büyükelçiliği’nde, Birinci Müsteşar olarak görev yaptı.

Özgeçmişe göre Yavuzalp, 15 Kasım 2013 tarihinde Türkiye’nin Kampala Büyükelçisi olarak atandı.

Ne olmuştu?

Türkiye’nin Kampala Büyükelçisi Yavuzalp’in, Uganda’da ev sahibi olduğu 29 Ekim resepsiyonunda giydiği kıyafet tepkiye neden olmuştu.

Büyükelçi Yunan mitolojisindeki Tanrıça Helen’i çağrıştıran bir kıyafet giyerken, kâtip ise tanrıların kralı olan Zeus’u çağrıştıran bir kıyafet ile 29 Ekim resepsiyonunda yer almıştı.

Büyükelçi Yavuzalp’in neden bu tür bir kıyafet ile 29 Ekim resepsiyonuna katıldığını ise haber kanalı Euronews açıkladı. Euronews’a göre, Büyükelçi Yavuzalp Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın 2018 yılını “Troya Yılı” ilan etmesinden dolayı bu kıyafetleri giydi.