UETD Danimarka şubesi tarafından Danimarka’nın başkenti Kopenhag’daki belediye sarayı önünde ”Teröre karşı tek ses” bildirisi okunarak son günlerde yaşanan terör saldırıları kınandı.

UETD Danimarka şubesi tarafından Danimarka’nın başkenti Kopenhag’daki belediye sarayı önünde ”Teröre karşı tek ses” bildirisi okunarak son günlerde yaşanan terör saldırıları kınandı.

UETD Danimarka şubesi tarafından Danimarka’nın başkenti Kopenhag’daki belediye sarayı önünde ”Teröre karşı tek ses” bildirisi okunarak son günlerde yaşanan terör saldırıları kınandı.

Haber görüntüsü: (Ya da Vimeo üzerinden izle)

 

Avrupa Türk Demokratlar Birliği UETD Danimarka Başkanı Mustafa Sevüktekin bildirinin Türkçe metnini okurken, UETD Danimarka ARGE Sorumlusu Ahmet Çakıçı da Danca metni okudu.

Metinde Paris, Ankara, İstanbul, Brüksel ve Lahor’da meydana gelen terör saldırıları kınanırken, Avrupa’nın çeşitli kentlerinde terör örgütü PKK tarafından UETD şubelerine yapılan saldırılara da dikkat çekildi.

UETD Danimarka ile birlikte, UETD’nin Avrupa genelinde 50 farklı bölgede okunan ”Teröre karşı tek ses” bildirisinde şu ifadeler yer aldı:

”Paris, Ankara, İstanbul, Brüksel, Lahor ve diğer kentlerde kendine mecra bulan terör eylemleri vicdanlarda çok derin ve onarılamaz yaralar açtı. UETD olarak toplumsal huzuru tehdit eden, masum insanların ölümüne neden olan, toplumda anarşi, kaos oluşturarak barış ortamına kasteden menfur terör ve şiddet eylemlerini nefretle kınıyoruz. Toplumsal bütünlüğe ve bir arada yaşama kültürüne zarar veren, demokratik kazanımları, özgürlükleri tehdit eden terörist eylemlerin karşısında olduğumuzu da ifade etmek isteriz.

Son günlerde UETD Hamm, UETD Leverkusen, UETD Essen, UETD Münih, UETD Dinslaken, UETD Grevenbroich ve UETD Hamburg şubelerimizin maruz kaldığı şiddet eylemleri yüreğimize kor bir ateş düşürürken terörün çirkin yüzünü de apaçık bir şekilde göstermiştir. Terör örgütü PKK tarafından şubelerimize karşı yapılan ve toplumda derin bir infiale sebep olan saldırılar hakkında Alman emniyet birimlerinin, incelemelerini büyük bir titizlik ve ivedilikle yürüteceğine inanıyor, yargının da ilgili davaları makul bir süre içinde ve hakkaniyete uygun olarak neticelendireceğini düşünüyoruz.

Şüphesiz terör bir insanlık suçudur; hiçbir şekilde kabul edilemez; dil, din ve etnik köken ile de ilişkilendirilemez. Terör örgütü DAEŞ’in kirli, kanlı, İslam dışı ve insanlık dışı eylemleri ile gözünü kırpmadan can alan DHKP-C, PKK, PYD ve türevlerinin gerçekleştirdiği terör arasında hiçbir fark yoktur. Esasen terör grupları, işledikleri vahşet ile bilhassa mensubiyeti olduklarını iddia ettikleri kimliklere ve dinî aidiyetlere de zarar vermektedir. Ancak bizler biliyoruz ki konu ne İslam ne de Kürt meselisidir, mesele terör gruplarının “siyasal amaçlara ulaşmak amacıyla insanların can ve mal güvenliklerine saldırmayı meşru görmesi meselesidir. Bu nedenle nereden gelirse gelsin, hangi saiklerle işlenirse işlensin terör; asla kabul edilemez ve mazur da görülemez.

Din, dil, milliyet, etnisite ve ırk ayrımı gözetmeksizin yerel, bölgesel ve sınır ötesi hedeflere yönelen şiddet ve terör eylemleri karşısında toplumsal birlik ve dayanışma içinde olmak oldukça önemlidir. Bu nedenle teröre karşı tek vücut olmak, birlik ve beraberliği güçlendirmek toplumdaki bireyin emniyetsizlik ve güvensizlik duygusunun önüne geçebileceği gibi huzur ortamlarının yeniden tesis edilebilmesine de olanak sağlayacaktır.

Öte yandan yaşanan terör olayları, terör karşısında alınacak tedbirlerin, uygulanacak politikaların ve verilecek cezaların sınırlarının net bir şekilde çizilmesinin de gerekliliğini ortaya koymuştur. Bu nedenle insanı ve insanlığı hedef alan küresel tehdit karşısında siyasilere, güvenlik ve yargı birimlerine büyük görevler düştüğünü tekrar hatırlatmak isteriz. UETD olarak terör acısı çeken halkların yanında olduğumuzu, acılarını yürekten paylaştığımızı bir kez daha yineliyoruz. Bu vesileyle menfur saldırılarda yaşamını yitirenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz.”