Yeşilçam’ın unutulmaz isimlerinden Münir Özkul, İstanbul’daki evinde 93 yaşında hayatını kaybetti.

Uzun süre hastanede yatan ve son olarak evinde tedavi gören Özkul hayata gözlerini yumdu.
Münir Özkul’un oyunculuk ve sunuculuk yapan kızı Güner Özkul, gazetecilere yaptığı açıklamada, babasının rahatsızlığının uzun bir süreci kapsadığını anlatarak, “Defalarca asılsız haberlerle aslında biraz bugüne hazırlanmış olduk. Hepimizin başı sağolsun” diye konuştu.

Gazetecilerin soruları üzerine Güner Özkul, “Cenaze töreni için pazar gününü düşünüyoruz, bir aksilik olmazsa. Çok küçük bir ihtimal, pazartesi. Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde tören düzenlenecek. Daha sonra Teşvikiye Camisi’nden uğurlayacağız” ifadelerini kullandı.

Özkul’un öz geçmişi

İstanbul’da 1925’te dünyaya gelen sanatçı, 1940’ta İstanbul Erkek Lisesi’nde öğrenciyken Bakırköy Halkevi’nde tiyatroya başladı.

Ses Tiyatrosu’nda 1948’de sahnelenen “Aşk Köprüsü” oyunuyla profesyonel olan sanatçı, daha sonra Muhsin Ertuğrul yönetimindeki Küçük Sahne’ye geçti. Özkul, 1951’de John Steinbeck’in “Fareler ve İnsanlar”, John Millington Synge’in “Babayiğit”, 1954’te George Axelrod’un “Yaz Bekarı”, 1955’te John Patrick’in “Çayhane” eserlerinde rol aldı.

Sanatçı, İstanbul Şehir Tiyatroları ve Ankara Devlet Tiyatrosu’nun yanı sıra özel tiyatrolarda da görev yaptı. Özkul, Altan Karındaş topluluğunda oynanan Sadık Şendil’in “Kanlı Nigar” oyunundaki rolüyle 1968’de İlhan İskender Armağanı’nı kazandı.

İsmail Dümbüllü’nün Kel Hasan’dan devraldığı 50 yıllık simgesel kavuğunu verdiği Özkul, 1978’de Haldun Taner’in “Sersem Kocanın Kurnaz Karısı” oyunundaki rolüyle “Avni Dilligil”, “Ulvi Uraz”, “İsmet Küntay” ve “İsmail Dümbüllü” ödüllerini kazandı.

Münir Özkul 1950’lerden itibaren sinemada da rol almaya başladı. Canlandırdığı karakter rolleriyle büyük beğeni kazanan Özkul, özellikle 1970’li yıllarda, kalabalık kadrolu ve genellikle Ertem Eğilmez’in yönettiği filmlerde önemli roller aldı. Sanatçı, Hababam Sınıfı serisindeki Özel Çamlıca Lisesi’nin tatlı sert müdür yardımcısı Kel Mahmut tiplemesiyle hafızalara kazındı.

“Mavi Boncuk”, “Bizim Aile”, “Aile Şerefi”, “Gülen Gözler”, “Neşeli Günler”, “Gırgıriye” ve “Görgüsüzler” adlı kalabalık kadrolu aile filmlerinde Adile Naşit ile rol alan sanatçı, Türk sinemasının unutulmaz isimleri arasında yer aldı.

Özkul, Sev Kardeşim filmindeki rolüyle 1972 Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Erkek Oyuncu ödülü, “Bizim Aile” filminde canlandırdığı “Yaşar Usta” rolüyle de 1977 Azerbaycan Film Festivali Özel Ödül alırken, 2006 Uluslararası İstanbul Tiyatro Festivali’nde Onur Ödülü’ne, 2014 18. Afife Tiyatro Ödülleri’nde Muhsin Ertuğrul Özel Ödülü’ne, 2015 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülü’ne layık görüldü.

Televizyon dizilerinin yaygınlaşmaya başladığı 1990’lı yıllarda “Uzaylı Zekiye”, “Ana Kuzusu” ve “Şaban ile Şirin”de rol aldı.

Münir Özkul, 1980’de yapılan jübileyle 40’ıncı sanat yılını, 1996’da Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikte ise 55’inci sanat yılını kutladı. Kültür Bakanlığı tarafından 1998’de “devlet sanatçısı” unvanı verilen sanatçı, oyuncu ve sunucu Güner Özkul’un da babasıdır.

Sanatçı arkadaşları duygularını dile getirdi

Türk sinemasının duayen isimleri, usta sanatçı Münir Özkul’un vefatı dolayısıyla duygularını paylaştı.

Türk sinemasının “Sultan” lakabıyla tanınan ismi Türkan Şoray, Özkul’un yeri kolay kolay doldurulamayacak dev bir aktör olduğunu belirterek, “Çok duygusal, hassas, zarif bir insandı. O, sinemada oynadığı rollerle kalbinin güzelliğini, iyiliğini yansıttı hep insanlara ve çok sevildi. Sette, baba kız gibi yakındık birbirimize. Derin bir acı duydum haberi aldığımda. Onu hiç unutmayacağız. Allah rahmet eylesin.” ifadelerini kullandı.

Sanatçı Fatma Girik de üzüntüsünü şu ifadelerle aktardı:

“Münir Özkul’u tanımayan, bilmeyen yoktur. Ben 60 senelik sinema hayatımda Münir Özkul’la çok filmde oynayamadım. Fakat sinemada çok birlikte olamamak demek, üzüntümü asla azaltmıyor. Onunla az da olsa beraber olmanın mutluluğunu hep yaşadım. Böyle bir yıldızın, sanatçının sinema camiasından kayıp gitmesine çok üzüldüm. Başımız sağ olsun.”

“Tatlı Dillim” ve “Yuvasız Kuşlar” filmlerinde Özkul ile birlikte oynayan Filiz Akın da şunları söyledi:

“Özkul’un vefatıyla bir dönemin kapandığını kaydederek, “Bir efsane, ustaların ustası Mahmut Hoca’mız yok artık. Bana bütün söylenenler az geliyor. O güzel Türkçesiyle ‘Perde kapandı.’ Üzüntümden ameliyat olan kulağım kanıyor. Konuşamıyorum. Çok üzgünüm.”

Akın, sosyal medya hesabında Özkul’un tiyatro üzerine yaptığı açıklamaların yer aldığı görüntüleri de paylaşarak, şunları yazdı:

“En sevdiğim görüntüsü ve anlatımıyla. O güzel Türkçesiyle, ‘perde’ deyişi. Daha önce de çok etkilenirdim bu sahneden. Şimdi göz yaşları içinde, gözümü alamadan seyrediyorum. Efsaneler ölmez ki Hocam! Sinema ve tiyatro dünyasının başı sağ olsun. Nur içinde yatsın. Mekanı cennet olsun. Zaten aktör dediği nedir ki? Oynarsak varızdır. Yok olunca, ‘Baki kalan bu kubbede sesimiz hoş bir seda olarak kalır.’ Sen istesen de unutulamaz birisin Hocam, güzel dostum… En son ‘Tatlı Dillim’ filminde birlikte sahnelerimiz olma şansına eriştiğim müthiş insan.”

“Çok önemli bir aktörü kaybettik”

Oyuncu Hale Soygazi, Özkul ile en son ”Oh Olsun” filminde birlikte oynadıklarını dile getirerek, “Gerçek hayatta da çok değerli ve kıymetli bir dostluğumuz vardı. Çok önemli bir aktörü kaybettik. Başımız sağ olsun.” ifadelerini kullandı.

Sinema oyuncusu Itır Esen, üzüntüsünü şu sözlerle ifade etti:

“Çok üzgünüm. Gerçekten çok acı. Söyleyecek bir şey bulamıyorum. Benim için çok farklı biriydi. Küçücük yaşımda tanıştım Münir ağabeyle. Gerçekten çocukluğumun bir parçasıydı. Adile abla, Ertem ağabey, şimdi de Münir ağabey. Herkesi kaybettik. Hem babamdı hem de hayatımın çok önemli temel taşlarından biriydi. Hatıralarım kayboldu gitti, çocukluğum gitti.”

“Gelin Ayşem” filminde Özkul ile başrolü paylaşan Selda Alkor, sosyal medya hesabında filmden bir kareyi paylaşarak, “Münir Hoca sen de bizi bırakıp gittin. Ağabeyimiz, hocamız, bizim tarihimizdin. Çok şey öğrendik, ağladık, güldük. Güle güle sevgili Münir Özkul, nurlar içinde yat. Çok üzüldüm. Allah rahmet eylesin.” sözleriyle duygularını aktardı.

Oyuncu Perihan Savaş ise Münir Özkul’un Türk sinemasının en önemli ve usta oyuncularından biri olduğuna vurgu yaparak, “Ana Kuzusu filminde beraber oynamıştık. Çok özel bir sanatçıydı. Hem sinemaya hem tiyatroya çok önemli şeyler kazandırdı. Çok üzgünüm. Allah rahmet eylesin” ifadelerine yer verdi.