AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının da TBMM’de temsil edilmesi için çalıştıklarını bildirdi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının da TBMM’de temsil edilmesi için çalıştıklarını bildirdi.

Danimarka’da partisinin çalışmalarını inceleyen AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının da TBMM’de temsil edilmesi için çalıştıklarını bildirdi.

Haber görüntüsü: (Ya da Vimeo üzerinden izle)

 

AK Parti Yurtdışı Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) Başkanı Mustafa Yeneroğlu, sandık sayılarının yükseltilmesi ve sandık mesafelerinin en fazla 30 kilometre ile sınırlandırılmasını istediklerini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Danimarka’ya gelerek, partisinin seçim çalışmalarını inceleyen AK Parti İstanbul Milletvekili ve Yurtdışı Seçim Koordinasyon Merkezi (SKM) Başkanı Mustafa Yeneroğlu, Taastrup’daki Tümsiad binasında Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) Danimarka şubesi temsilcileriyle ve basın mensuplarıyla buluştu.

Burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada, yurtdışında yaşayan Türkiye kökenli vatandaşların Türkiye’deki değişimi net bir biçimde gördüğünü kaydeden Yeneroğlu, AK Parti’nin hükümette olduğu son 14 yılda, toplumun bir bölümünün hazmedemediği nitelikte Türkiye’de olağanüstü gelişmeler olduğunu ve bazı kesimlerin bunu hafife aldığını söyledi.

“Otobanlar yapılmış olması, havaalanları inşa edilmiş olması, insanların dini değerlerinden dolayı hor görülmüyor olması hafife alınıyor” diye konuşan Mustafa Yeneroğlu, Türkiye’de demokratik reformların kurumsallaşmış olduğunun iddia edilemeyeceğini belirterek, 2008 yılında AK Parti’ye karşı açılan kapatma davası örneğini verdi.

Yurtdışındaki seçmenin sandıklara olan mesafelerin uzaklığından şikâyet etmesinin dile getirilmesi üzerine görüşlerini açıklayan Yeneroğlu, yurt dışında oy kullanma konusunda sıkıntı yaşanmaması için gümrük modeli uygulanarak, her seçmenin istediği bölge veya sandıkta oy kullanabilmesi ve seçim mahallerinin sayısının artırılması gerektiğini kaydetti.

Kendilerinin mektupla oy kullanma yönünde düzenleme yaptıklarını ama Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP), Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) yaptığı itiraz sonucu bu düzenlemenin iptal edildiğini belirten Mustafa Yeneroğlu, seçim kanunun değiştirilmesi yönünde teklif verdiklerini de ifade etti.

Yurtdışının da seçim bölgesi olması yönünde çalışmalarının devam ettiğini belirten Mustafa Yeneroğlu, çalışmaların tamamlanmasının ardından, yurtdışının da seçim bölgesi olarak kabul edilebileceğini ve böylece, yurtdışından da milletvekili seçilebileceğini bildirdi.

Yeneroğlu, AK Parti’nin 7 Haziran’daki vaatleri arasında yer alan yurtdışından getirilen araçların iki yıl boyunca Türkiye’de kalabilmesi ve cep telefonlarının süresinin uzatılması hususlarının yasalaştığını belirtti. Türk Hava Yolları (THY) aile indiriminin 1 Kasım’da yürürlüğe gireceğini belirten

Yeneroğlu, çocuk doğum ve çeyiz yardımı gibi hususların yasalaştığının altını çizdi.

Pasaport harçları ve dövizle askerlik bedelinin düşürülmesi ile birlikte yurtdışından borçlanarak emekli olanların yarım gün çalışmalarına olanak sağlayan yasa önerisinin ise mecliste beklediğini ve seçimden sonra yasalaştırmaya çalışacaklarını bildirdi.

Mustafa Yeneroğlu, Danimarka’da seçmene ”Varlığınızı sandıkta gösterin, siyasetin sizi unutmaması için, kendinizi ve duyarlılığınızı sandıkta ifade edin” diyerek seçmenin seçimlere katılması yönünde çağrıda bulunmayı da ihmal etmedi.