Yurt dışında yaşayan Türk bilim insanlarının başarılarını Türkiye’ye ve dünyaya tanıtma amacıyla kurulan TAF Network, 6-7 Mayıs’ta İstanbul’da “5. Yurt Dışı Farkındalık Zirvesi” gerçekleştirecek.

TAF Network’ten yapılan yazılı açıklamaya göre, Yurt Dışı Farkındalık Zirvelerine, dünyanın en iyi üniversitelerinde gerçekleştirdikleri çalışmalarla ödüle layık görülen Türk bilim insanları davet ediliyor.

Bu yıl 5’incisi düzenlenecek zirvede, Amerika, Kanada, Fransa, İsveç, İsviçre, Japonya, Norveç ve Türkiye’den birçok bilim insanı ve yurt dışı kariyer yolunda ilerleyen gençler, akademisyenler ve iş dünyası buluşacak.

Etkinlik kapsamında, ABD Eski Başkanı Barack Obama tarafından “Genç Bilim İnsanları ve Mühendisler Başkanlık Kariyer Ödülü”ne layık görülen Northwestern Üniversitesi Öğretim Üyesi Sinan Keten, kanserin erken teşhisi için ürettiği cihaz ve erkek kısırlığına mikroçiple çözüm bulan çalışmasıyla ABD’de dünyayı değiştirecek 35 bilim insanı arasında gösterilen Stanford Üniversitesi Öğretim Üyesi Utkan Demirci, kanserin erken teşhisi için ucuz, hızlı ve cep telefonuyla uyumlu geliştirdiği test çalışmasıyla dünyanın saygın bilim dergilerinden MIT Technology Review dergisi tarafından 2015 yılında “35 Yaş Altı Yenilikçiler Listesi”ne tıpta ve biyolojide çığır açan liderlerden biri olarak seçilen Stanford Üniversitesinden Naşide Gözde Durmuş ve dünya çapında başarı göstermiş çok sayıda Türk bilim insanı, gençlerle buluşacak.

5. Yurt Dışı Farkındalık Zirvesi, 6-7 Mayıs’ta Medipol Üniversitesinde gerçekleştirilecek.

TAF Network

Yüksek lisans, doktora, post doktora gibi lisans sonrası eğitim ve akademik çalışmalarına yurt dışında devam edeceklere yönelik bilgi paylaşımı ve iletişim için kurulan TAF Network, Türkiye’nin dünyadaki beyin varlığını bir ağ üzerinde toplayarak akademik dayanışma sağlamayı amaçlıyor.

Bilgi paylaşımı, akademik başarı artışı ve beyin göçünün olumsuz etkilerinin azaltılması için faaliyet gösteren TAF Network, öğrencilere akademik çalışmaları için yardım ve etki alanı sunarken çalışmalarını ve eğitim programını tamamlayarak Türkiye’ye dönüş yapmak isteyen akademisyenlere de ağa dahil şirketler ve kamu kurumları aracılığıyla iş ve referans imkanı sağlamayı hedefliyor.